Dzieci z powiatu polickiego sąd oddał pod opiekę dalszej rodzinie – mężczyźnie z „bransoletką” w areszcie domowym, kobiecie, która właśnie rozpoczynała leczenie odwykowe, małżeństwu, w którym kobieta przebywała za granicą, a jej mąż pił…
Nie zawsze rodzina spokrewniona to dobry wybór dla dzieci, które nie mogą pozostawać pod opieką swoich biologicznych rodziców. Ale tych zawodowych opiekunów zastępczych brakuje.
– Cały czas prowadzimy rekrutację kandydatów na zawodowe rodziny zastępcze – przyznaje Beata Karlińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach.
Tylko w ubiegłym roku w powiecie polickim w pieczy zastępczej umieszczono 37 dzieci. To mniej więcej po troje każdego miesiąca.
– Z tego 17 dzieci jest w rodzinach spokrewnionych – informuje Beata Karlińska. – Te rodziny spokrewnione są różne. To nie my je wybieramy. Decyduje sąd, a my tylko dostajemy informację o postanowieniu. W tamtym roku mieliśmy dzieci umieszczone w rodzinie spokrewnionej – u pana, który był na bransoletce w więzieniu domowym. A także u pani, która właśnie rozpoczęła odwyk i dostała trójkę dzieci, a mieszkała na działkach. Albo u małżeństwa, które też otrzymało od nas negatywną opinię, bo pani nie było w ogóle w domu (pracowała w Niemczech), a pan pił. Z tych dwóch rodzin dzieci są już zabrane przez nas. Pani odwyk nie wyszedł, wyszła z domu i przez tydzień jej nie było. Dzieci musieliśmy umieścić gdzie indziej. Na szczęście znaleźliśmy dla nich rodzinę. Za to ten pan w więzieniu domowym jakoś sobie radzi.
Jeśli ktoś uważa, że mógłby stworzyć dom dla dzieci wymagających pieczy zastępczej, może się skontaktować z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach. To oczywiście ciężka praca. Ale też nie za darmo.
Rodzina zastępcza zawodowa dostaje 1000 zł miesięcznie na utrzymanie jednego dziecka (jeśli jest niepełnosprawne to o 200 złotych więcej). Do tego świadczenie wychowawcze „500 plus” na każde dziecko (także na pierwsze, niezależnie od dochodu) oraz wynagrodzenie – minimum 2 tys. złotych. Można też liczyć na wsparcie finansowe w przygotowaniu warunków do przyjęcia dziecka, dofinansowanie kosztów utrzymania mieszkania i inną pomoc.